segunda-feira, 21 de março de 2016

CFR Cluj - Petrolul 0-0. Oaspeţii au obţinut primul punct după nouă etape

Resultado de imagem para flag romaniaResultado de imagem para liga 1  romania

CFR Cluj şi Petrolul au încheiat etapa a treia din play-out-ul Ligii 1 cu o remiză, 0-0, la debutul lui Ionel Gane pe banca ploieştenilor. Cea mai mare ocazie a primei reprize i-a aparţinut lui Cristian Lopez, dar golgheterul gazdelor nu l-a putut învinge pe Cobrea, înainte ca Stana să fie aproape de un autogol.
La faza imediat următoare, Vitor Bruno a reluat pe lângă colţul lung, iar la pauză a fost 0-0. La reluare, Lucian Goian a avut o nouă ocazie pentru ardeleni. Au urmat trei încercări de a deschide scorul ale lui Cristian Bud, dar atacantul de 30 de ani nu a nimerit niciodată ţinta.
Nici Păun nu a reuşit să marcheze în minutul 78, iar Cobrea a salvat egalul şi la lovitura liberă executată bine de Camora.
După 0-0 la Cluj, Petrolul a obţinut primul punct după nouă eşecuri la rând. Ultima oară când nu fuseseră învinşi ploieştenii a fost chiar în returul cu CFR din sezonul regulat, atunci când "lupii galbeni" s-au impus cu 1-0.