ŽILINA (SFZ/PETER ZEMAN) - Bilancia a sumár vzájomných zápasov Slovenska s Bieloruskom
Slovensko odohralo s Bieloruskom doteraz dva vzájomné zápasy. Pred viac ako devätnástimi rokmi sa v Nitre zrodilo presvedčivé víťazstvo nášho tímu 4:0. V prvom a doteraz jedinom zápase na pôde súpera, sme v októbri minulého roka v Borisove potvrdili skvelý kvalifikačný štart výhrou 3:1. Z oboch vzájomných stretnutí vyšli naši hráči s víťazným štítom, na jediný gól v našej sieti odpovedali Slováci siedmimi úspešnými zásahmi.
Pod Zoborom dovtedy najvyšším rozdielom - 4:0
Prvý z dvojice vzájomných stretnutí sa hral na štadióne pod Zoborom v Nitre. Náš tím, vedený trénerom Jankechom, ním vstupoval do kalendárneho roka 1996. Mužstvo sa ocitlo po domácej kvalifikačnej prehre s Rumunskom 0:2 mimo postupových priečok na EURO 1996 a tak lodivod mohol začať formovať tím na nasledujúcu kvalifikáciu. Príležitosť dostali menej skúsení hráči. Reprezentačnú premiéru si odkrútili Szilárd Németh, Dušan Tóth a brankár Miroslav Seman, pre Karhana, Jurigu a Ujlakyho bol tento zápas iba štvrtým v poradí, pre Bališa šiestym... V dvadsiatom prvom vystúpení v ére samostatnosti dosiahli Slováci dovtedy najvyššie víťazstvo. K Trnavčanom Šimonovi, J. Timkovi a Ujlakymu sa pridal prvým reprezentačným gólom Juriga, pre Miloša Gloneka to bola rozlúčka s najcennejším dresom.
V Borisove tretie trojbodové sklíčko do kvalifikačnej mozaiky
Na najmodernejší bieloruský štadión s názvom Borisov Arena pricestoval náš tím tri dni po euforickom víťazstve nad Španielskom. Slováci nadviazali v Žiline na nečakaný trojbodový zápis z Kyjeva a hneď na začiatku kvalifikácie sa ocitli, na prekvapenie futbalovej Európy, na čele tabuľky skupiny C. Šesť nečakaných, no zaslúžených bodov, bolo treba potvrdiť na pôde dnešného súpera. Zverenci trénera Kozáka ukázali srdce a napriek vyrovnávajúcemu gólu Kalačeva v 79. minúte stretnutia, dokázali vyhrať zápas 3:1. Kouč Ján Kozák mohol po zápase skonštatovať: „Obaja chceli doviesť duel do víťazného konca, ale záver so šťastným koncom patril nám. Hamšík ukázal veľkosť hráča a zaslúžene strelil dva góly.“ Dodajme, že gólovú poistku pridal v nadstavenom čase Stanislav Šesták.
VZÁJOMNÉ ZÁPASY
27.03.1996 Slovensko – Bielorusko 4:0 Prípravný zápas, Nitra
12.10.2014 Bielorusko – Slovensko 1:3 Kvalifikácia EURO 2016, Borisov
12.10.2014 Bielorusko – Slovensko 1:3 Kvalifikácia EURO 2016, Borisov
BILANCIA VZÁJOMNÝCH ZÁPASOV: 2 2 0 0 7:1
Čísla z bieloruských futbalových reálií
ŽILINA (SFZ/PETER ŠURIN) - Zaujímavosti z tábora dnešného súpera
1910
K tomuto roku sa viažu prvé skutočne dokázateľné informácie o organizovanom futbale v bieloruských guberniách. Vtedy boli založené prvé futbalové mužstvá v Mogileve a Gomele. Na jeseň tohoto roku už existovali v meste Gomel štyri futbalové tímy!
102
Počet medzištátnych štartov rekordéra v histórii bieloruského reprezentačného futbalu Alyaksandra Kulčijho. Minský rodák (nar. 1. novembra 1973) nazbieral tento úctyhodný počet „čiapok“ za šestnásť rokov pôsobenia v reprezentácii (1996 – 2012), gólovo sa presadil v národnom drese 5-krát.
1989
Rok založenia Bieloruského futbalového zväzu (oficiálny názov Белорусская федерация футбола). Členom FIFA je od roku 1992, členom UEFA od 1993. Prvou kvalifikáciou, v ktorej sa bieloruská reprezentácia predstavila, bola o miestenku na ME 1996, na svetovom fóre prvýkrát súperila o postup na MS 1998 vo Francúzsku.
18
V toľkých zahraničných krajinách pôsobili bieloruskí futbalisti, pravda, nie všade v I. lige. Napríklad jediným legionárom v Taliansku bol Michail Babičev v NK Kras (5. liga), piati hráči okúsili poľský futbal, ale až vo 4. najvyššej súťaži, vo švédskej II. lihe hral Filip Vojtechovič. No Jegor Filipenko obliekal dres Malagy, Renan Bressan hájil farby Rio Ave, Arťom Raďkov hral za Gencerbirligi a Anton Putilo za Gaziantepspor. A tréneri? Štyria sa dostali za hranice, Sergej Gurenko je momentálne asistentom v Standarde Liege, Albert Rybak pôsbil v Litve, Oleg Kononov a Vadim Skripčenko v ruskej najvyššej súťaži.
6
Toľko hráčov nominoval tréner Chackevič na zápas so Slovenskom z majstrovského tímu BATE Borisov, sú to brankár Sergej ČERNIK, obranca Denis POLIAKOV, stredopoliari Alexander HLEB a Igor STASEVIČ a útočníci Michail GORDEJČUK a Nikolaj SIGNEVIČ.
17
Prvý ročník samostanej najvyššej bieloruskej I. ligy – sezóna 1992/92 – sa hral s nepárnym počtom účastníkov, 17. Hralo sa klasickým systémom doma – vonku každý s každým, takže na konci sezóny mali tímy po 32 odohraných zápasov. Prvým majstrom sa stalo Dinamo Minsk, zostúpili Obuvščik Lida a Torpedo Chodino. Postúpil len Šinnik Bobrujsk, takže od ďalšieho ročníku hral párny počet 16 tímov.
7
Toľko tímov získalo ligový primát od osamostanenia Bieloruska: 11 titulov má BATE Borisov, 7 Dinamo Minsk, 2 Slavia Mozyr, 1 Belšina Bobrujsk, Dnapro-Transmaš Machiliu, FK Gomel, Šachtar Saligorsk.
9
Počet gólov v prvom oficálnom medzištátnom zápase reprezentácie Bieloruskej SSR, ktorá sa zúčastnila na Všezväzovej spartakiáde. 17. augusta 1928 na novootvorenom štadióne moskovského Dinama vyhrala nad Švajčiarskom 6:3. Nakoniec obsadilo Bielorusko na turnaji 5. miesto
Vladimír Weiss: "Neviem si predstaviť, že by sme vo Francúzsku nehrali..."
ŽILINA (SFZ/PETER ŠURIN) - Bulletinový rozhovor s Vladimírom Weissom
Je výnimočný, má aj to, čo žiaden iný slovenský futbalista. Nečakanú myšlienku a schopnosť zrealizovať ju, v súbojoch jeden na jedného zvykne vyhrávať položením súpera na lopatky, má ťah na bránu, dokáže streliť gól po slalome medzi brániacimi hráčmi či strelou aj zo strednej vzdialenosti. Onedlho 26-ročný futbalista má už dostatok skúseností, zápasové štarty zbieral v anglickej, škótskej, španielskej, talianskej, gréckej lige, teraz pôsobí v katarskom klube Lekhwiya. Vladimír Weiss (patrí mu prívlastok najmladší, keďže reprezentami boli jeho straý otec aj otec).
Držíte už ľavou rukou, v ktorej bola zlomená kostička, vidličku pevne?
"Už áno, trvalo to však dlhšie, ako som si predstavoval. Ale som konečne fit, čo ma naozaj teší.”
Aj vy ste boli bezprostredne po zranení, koncom júla, optimistom, hovorili ste o pártýždňovej absencii, napokon z toho boli takmer dva mesiace. Našli ste na tej futbalovej nečinnosti aj niečo pozitívne?
"Keď som sa dozvedel, že ruka je zlomená, prvé, čo mi napadlo bola otázka, či stihnem reprezentačné zápasy? Po debate s doktormi som bol v pohode, povedali mi, že ruku netreba operovať a do šiestich týždňov by som mal byť fit. Ak by to tak bolo, stihol by som aj kvalifikačný dvojzápas Španielsko a Ukrajinu. Lenže po troch týždňoch, keď mi dali dole dlahu, sa ukázalo, že sa ruka nehojí tak, ako by mala. A operácia bola nutná. Vtedy som už vedel, že septembrové zápasy reprezentácie nestihnem. A verte mi, bol som z tej správy veľmi smutný. To sa mi akékoľvek pozitíva hľadali ťažko, hoci som sa snažil hovoriť si, že všetko zlé je na niečo dobré."
Chýbali ste teda v septembrovom kvalifikačnom dvojzápase proti Španielsku a Ukrajine, ako a kde ste oba duely sledovali?
"Doma v Katare, v televízii. Teda na internete. Hoci mi trvalo dlho, kým som ich tam našiel a prepojil počítač s telkou, ale nakoniec sa mi to podarilo... Nuž, nie som veľmi technický typ.:). Na tieto dva zápasy som sa tešil najviac, bolo pre mňa veľmi ťažké nebyť ich priamou súčasťou."
Ako vnímate zmenu atmosféry okolo reprezentačného mužstva? Domáce zápasy sú vypredané, z divákov sú opäť fanúšikovia.
"Myslím si, ze národný tím je opäť tam, kde bol pred pár rokmi. Od odchodu môjho otca od mužstva to nebolo ono, videli to asi všetci, čo sa do futbalu rozumejú. Príchodom trénera Kozaka a jeho realizačného tímu sa veľa vecí zmenilo. Hráme to, čo vieme a hlavne že držíme spolu, čo je najdôležitejšie. Vnímajú to aj ľudia, naši priaznivci, a preto sú na tribúnach opäť nielen diváci, ale zas fanúškovia, aj keď sa vždy nájde výnimka, ale aj to patrí k futbalu."
Aj tréner Kozák ocenil, že ste boli v stálom spojení s mužstvom. Kto bol v tých týždňoch futbalovej nečinnosti vaším informátorom o dianí v reprezentácii?
"Písal som si najmä s Robom Makom, napísal mi aj Martin Škrtel, veľa som komunikoval s trénerom Tarkovičom. Aj keď som bol fyzicky ďaleko, chcel som byť v stálom spojení s mužstvom."
Ako sa vám žije v Katare? Ste tam doma?
"Už sme sa s rodinou udomácnili. Manželka, aj deti sú v Katare naozaj veľmi šťastní, to je pre mňa mimoriadne dôležité."
Keď ste oznámili odchod z Európy do Kataru, zaznelo veľa pochybovačných názorov. Po vyše roku vášho pôsobenia v Lehkwyii môžete už smelo povedať, čo z nich sa naplnilo a čo nie?
"Každý má svoj názor, ja ho nikomu neberiem. Viem svoje a tí, ktorí poznali moju vtedajšiu situáciu v Pireu, by spravili to isté. Nechcem ísť do detailov, považujem to za moju osobnú vec. Pre mňa je najdôležitejšie podávať v Lekhwyii dobré výkony, pravidelne hravať a na zraz prísť vždy stopercentne pripravený."
Aká je teda katarská liga, akú úroveň má ázijská Liga majstrov, ktorú ste už hrali?
"V Katare veľmi ľudia na futbal nechodia, aj ked sledovanosť futbalu je tu veľká, každý náš zápas je v televízii, veľa ľudí sa o futbal zaujíma. Nuž, taká je mentalita domácich, futbal si radšej pozrú doma, hovorím, žiaľ pre nás, hráčov... Veľmi mi ľudia na tribúnach chýbajú, ale o to viac sa teším domov, na zápasy reprezentácie na vypredanom štadióne. Ázijská Liga majstrov je o niečom inom, teraz sme sa dostali do štvrťfinále, no v ňom sme nestačili na naozaj silný Al-Hilal. Takže to skúsime zasa o rok."
V jednom letnom rozhovore pre škótsky Herald Scotland ste spomínali na príjemné pôsobenie v Glasgowe Rangers a nevylúčili ste, že po naplnení kontraktu v Lehkwyii by ste sa tam možno aj vrátili. Boli to len „spoločenské“ reči alebo vás Ostrovy naozaj lákajú?
"V Glasgowe som prežil krásne chvíle, najmä futbalové. Zamiloval som si a už vždy budem milovať fanúšikov Rangers, sú to skvelí blázni, takých na tribúnach milujem. Môjmu otcovi som sľúbil, že sa raz do Európy vrátim, či to bude do Rangers alebo sa dohodneme s iným klubom, to sa uvidí."
Váš starý otec, Vladimír Weiss najstraší, hral na olympiáde v Tokiu 1964, váš otec, aj vy ste hrali na majstrovstvách sveta a tímy, v ktorých ste účinkovali, boli úspešné v roku 1990 aj 2010, ale na európskom šampionáte sa futbalista Weiss zatiaľ neobjavil. Zahráte si vo Francúzsku na budúci rok?
"Každý nás už vidí na šampionáte, ale všetci vieme, že posledný krok je najťažší a to nie je fráza. Máme však veľa skúseností, výborný kolektív a priznávam, sám si neviem predstaviť, že by sme sa do Francúzska nekvalifikovali. A keď už Slovensko bude účastníkom majstrovstiev Európy, bude len a len na mne, či vo Francúzsku budem hrať aj ja, alebo nie."
Už ste rozmýšľali, čo zo skúseností z Juhoafrickej republiky sa bude dať použiť počas Eura 2016?
"Ešte nie, naozaj. Najprv treba dotiahnuť kvalifikáciu, keď budeme mať vstupenku na šampionát v rukách, môžeme rozmýšľať..."
Aké mužstvo teraz máme?
"Osobne to cítim tak, ze odkedy som v reprezentácii, takéto silné mužstvo sme ešte nemali! Vytvoril sa výborný kolektív a v tíme vládne veľka pohoda. To sa ukazuje aj na našich výkonoch a výsledkoch. Skúsených doplnili mladí, ktorí majú pred sebou veľku budúcnosť. Verím im a verím, že v ďalších rokoch to budú práve oni, kto potiahne futbalové Slovensko, ako to dnes robia Škrtel a Hamšík. Teda, samozrejme až keď ja skončím...:)"
Pred piatimi rokmi ste patrili k najmladším členom kádra, dnes máte na konte 44 medzištátnych štartov, cítite zmenu vašej pozície v mužstve? A v čom ste iný vy?
"Moju pozíciu v mužstve zmenil tréner Kozák. Pri jeho predchodcoch, dvojici Griga – Hipp, som nedostával toľko šancí, koľko som si predstavoval. Samozrejme, snažil som sa to rešpektovať... Po zmene, keď sa vedenia mužstva ujal Ján Kozák, sa zmenilo to podstatné: od prvého zápasu mi dal dôveru, cítil som, že mi verí, to je pre hráča najdôležitejšie."
Aké to bolo, keď vás v mužstve viedol otec?
"Do nominácie som sa dostal pre veľa ľudí nečakane, v lete 2009. Cítil som veľký tlak a zodpovednosť, vedel som, že budem musieť zabrať, aby som v kádri zostal. Čo si budeme klamať, mnohí ma brali ako „trénerovho synáčika" a bolo pre nich ťažké prekusnúť, že som v reprezentácii dostal šancu. Po kvalifikačnom dvojzápase s Českom a Severným Írskom sa však nálada zmenila a všetko bolo inak. S odstupom času som si povedal, že to bola dobrá skúsenosť, ktorá mi dodala veľa sebavedomia do ďalšej kariéry."
"Máte pravdu, často sa pripomína vaše skvelé predstavenie v kvalifikačnom zápase v Severnom Írsku, mnohí ho považujú za váš najlepší výkon v reprezentácii. Vraciate sa k tomuto duelu, spomínate si naň často? Podľa vašich kritérií, odohrali ste ešte niekde aj lepších 90 minút?
"Tak na ten zápas nikdy nezabudnem! Vyšiel na jednotku mne, ale aj celému muzžstvu. Vedeli sme, že potom doma so Slovinskom nám stačí bod na postup. Všetci, čo sme to prežili, my hráči, tréneri, novinári, fanúšikovia sme sa však po prehre 0:2 dostali do inej situácie, komplikovanej – museli sme vyhrať v Poľsku. Ale asi to tak malo byť, aby kvalifikácia takto vygradovala, zápas v Chorzowe si každý futbalový Slovák pamätá. Takže či bol zápas so Severným Írskom môj najlepší, stopercentne neviem, ale určite si naň spomínam aj v širších súvislostiach. A patril medzi tie moje lepšie..."
"Keď sa rozprávate s otcom o futbale, je to už debata dvoch rovnocenných partnerov, alebo má stále navrch, lebo je starší, skúsenejší a múdrejší?
"Otec bude vždy pre mňa človek číslo jeden. Pochopiteľne, že som veľakrát s jeho názormi, napríklad na môj výkon, nesúhlasil, ale rešpektujem ich. Uz som aj ja otec, už dobre chápem, že rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie..."
Vizitka Vladimíra Weissa:
Dátum narodenia:
|
30.11.1989
|
Post:
|
krídlo, stredopoliar
|
Kluby:
|
Inter Bratislava (do 2008), Manchester City (2008-2012), Glasgow Rangers (hosťovanie 2010/11), Espanyol Barcelona (hosťovanie 2011/12, Pecara Calcio (2012/13), Olympiakos Pireus (2013/14), Lekhwiya SC (OD 2014)
|
Úspechy:
|
Osemfinalista MS 2010, majster Škótska, víťaz škótskeho Ligového pohára, majster Grécka
|
Reprezentačné zápasy:
|
44
|
Reprezentačné góly:
|
4
|
Nenhum comentário:
Postar um comentário